Sestavení seznamu není hračka
K plánování svatby je třeba přistoupit zodpovědně a s náležitou pečlivostí. Důležité je začít včas a veškeré přípravy dobře a strategicky rozvrhnout. Mezi stěžejní předsvatební úkoly bezesporu patří sestavení seznamu svatebních hostů. Samozřejmě pouze v případě, že neplánujete svatbu „na tajno“ 🙂 Jak tedy sestavit seznam svatebních hostů a ušetřit si práci, nervy a případné výčitky nepozvaných? Za poslední roky jsem byl jako svatební fotograf přítomen u velké spousty svateb a tak Vám zkusím poradit. Především je třeba si uvědomit, co vše se od výsledného seznamu svatebních hostů dále odvíjí. Je to počet svatebních oznámení, které budete nechávat vyrábět, množství jídla při svatební hostině, kapacita ubytování apod.
Nejprve každý vlastní seznam
Rozumný postup radí snoubencům, aby si každý zvlášť sestavil svůj vlastní seznam svatebních hostů. Poté co je tato první fáze hotová, dejte jednotlivé seznamy k sobě a vytvořte společný nový seznam svatebních hostů. Stejné osoby, které se vyskytují na obou Vašich seznamech logicky zapíšete do toho nového pouze jednou a tím eliminujete duplicitní návštěvníky Vaší svatby. Tento proces Vám zajistí sestavení základní počáteční verze seznamu svatebních hostů.
Priority při rozhodování, na koho nezapomenout
Je jasné, že se k Vašemu výběru vyjádří pravděpodobně každý z rodiny a rodiče jistě přijdou s několika dalšími návrhy a tipy na svatební hosty. Určitě je slušností všechny tyto rady a návrhy vyslechnout, kontrolu nad konečnou podobou seznamu svatebních hostů si však nenechte vzít a kdyžtak se můžete odvolat i na ustálené zvyklosti, které pro tyto situace pamatují na jakési pořadí důležitosti jednotlivých svatebních hostů: Na vrcholu a s maximální důležitostí tomuto žebříčku dominují otec a matka ženicha i nevěsty. Hned za nimi jsou sourozenci s partnery a dětmi. Nesmíme zapomenout ani na tety, strýce, bratrance a sestřenice. Je také třeba počítat se svědky nevěsty i ženicha a jejich partnery. Poté přichází prostor pro nejlepší přátelé a kamarády. Seznam pak mohou uzavřít kolegové a sousedi. Při sestavování seznamu můžete klidně pokračovat dál, ale na lidi z předcházejícího výčtu byste určitě zapomenout neměli. Neustále je také důležité myslet na to, že každý pozvaný svatební host může mít děti a pozvání by se tak vždy mělo vztahovat i na ně.
Když svatební seznam získá trhliny
Dejme tomu, že máte již sestavený finální seznam svatebních hostů. Co když ale některý z nich pozvání nepřijme nebo po čase svou účast na svatbě odřekne? Pro tyto situace je třeba udělat ještě jeden seznam (ano, je to tak, další seznam! :), který bude obsahovat jména lidí, jenž se z nějakého důvodu nedostali na seznam hlavní. Tento seznam záložních svatebních hostů pak můžete použít ve chvíli, kdy Vám přijde odřeknutí účasti na svatbě. Rozsah záložního seznamu se doporučuje přibližně jedna čtvrtina z počtu osob na seznamu hlavním.
Na závěr
Doufám, že jsem alespoň troškou přispěl k tomu, aby se Vám naplánování a sestavení seznamu svatebních hostů vydařilo a stejně tak i celá svatba. Na závěr si ještě dovolím připomenout, že pokud ještě nemáte domluveného žádného svatebního fotografa neváhejte a kontaktujte mě.