První svatební obřad popsaný v biblické Genesis uvádí: „
Muž opustí svého otce a matku a přilne ke své manželce a stanou se jedním tělem.“ Spojení dvou různých bytostí v jeden svazek je posvátnou a zcela výjimečnou událostí života. Událostí, ke které odnepaměti patří i společná novomanželská cesta. Kde se ale svatební cesty objevují v historii vůbec poprvé? A co byste o svatební cestě měli vědět?
Historie svatebních cest
Kam po svatbě cestovali Adam s Evou zpráva v Genesis nic neuvádí. Prý si ale užívali edenského ráje. V novodobé historii se pojem svatební cesta objevuje nejčastěji s anglickým slovním spojením Honeymoon. V češtině bychom toto slovo doslova přeložili jako „medový měsíc“. Spíše ale rozumíme výrazu „líbánky“. Kde se označení „Honeymoon“ vzalo? Údajně je spojeno s tradičním anglickým pitím medoviny v období svatby. Dříve se věřilo, že pití medoviny má silné afrodiziakální účinky. Žena, která medovinu pila, měla mít zaručenou plodnost.
Medovina se ale vařila už před více jak čtyřmi tisíci lety ve starověkém Babylóně. Peršané, kteří Babylón nakonec dobyli věřili, že pitím medoviny žena otěhotní do jednoho měsíce.
Výraz „Honeymoon“ neboli „medový měsíc“ se v Anglii ujal až v roce 1546. První měsíc v manželství byl označován jako „medový“, protože se v něm
ženich s nevěstou zpravidla ani jednou nepohádali. Společná cesta ženicha a nevěsty následující po svatebním obřadu se ale vůbec poprvé objevuje až v 19. století jako součást západní kultury.
Na co nezapomenout
V souvislosti se svatební cestou byste neměli zapomenout na několik praktických tipů.
Peníze na svatební cestu
- požádejte hosty pozvané na svatbu, že mohou přispět na vaší svatební cestu – může jít o jednotný svatební dar pro všechny,
- na svatbě umístěte viditelnou krabičku, kam mohou svatebčané přispívat.
Tip: Na pozvánce můžete uvést číslo účtu nebo QR kód s možností rychlé platby na váš účet. Mnohým usnadníte proces zadávání platebních údajů.
Doklady
- nezapomeňte, že zhotovení nových dokladů po svatebním obřadu trvá až 14 dnů,
- svatební cestu naplánujte buď v tuzemsku nebo s dostatečným předstihem zajistěte, abyste měli na zahraniční cestu platné cestovní doklady.
Termín cesty
- svatební cesta by neměla probíhat až půl roku po svatbě, naplánujte ji co nejdříve po uzavření manželství.
Místo cesty
- jedná se o výjimečnou cestu, myslete tedy hlavně na radost toho druhého,
- může jít o místo, kde jste se poprvé potkali nebo kde jste s zasnoubili,
- může jít o netradiční místo kdekoliv na světě, kam s budete chtít pravidelně vracet.
Svatební fotograf s vámi na svatební cestu obvykle nejezdí. Tak věřím, že se vám výše uvedené podněty budou hodit.