Přináším další report z velmi povedené svatby, kdy si Vanda a Dušan řekli své ANO. Tato šťastná událost se odehrála na zámku Nový Světlov a já měl možnost být, jako svatební fotograf, opět u toho.
Pro ty, kdo o tomto zámku ještě neslyšeli, jsem v následujících řádcích sepsal drobné shrnutí o tom, kde zámek leží, jak se tam dostat a taky trochu té historie. Zámek Nový Světlov se nachází přibližně 6 kilometrů na západ od česko-slovenské hranice na okraji obce Bojkovice. Nejbližším větším městem poblíž je Uherský Brod, který leží asi 15 kilometrů od zmíněného zámku. Uherský Brod je zároveň důležitým bodem při navigaci a hledání rozumné cesty z většiny míst na Moravě k samotnému zámku. Pro všechny Brňáky ještě zmíním, že z Brna na zámek cesta zabere asi hodinu a půl při využití trasy Brno – Slavkov – Staré Město – Uherský Brod. Navigace samozřejmě nabídne i další trasy, jako třeba Brno – Břeclav – Uherský Brod. Ta vede částěčně po dálnici D2, ale je o půl hodiny delší. Když se pak propracujete až k samotnému zámku, zjistíte, že vám drobnými architektonickými prvky vzdáleně připomene například jihočeský zámek Hluboká. Každopádně se jedná o zámek s vlastní dlouhou a autentickou historií, která podtrhne a zvýrazní vážnost každé události, která se zde odehrává. Platí to samozřejmě i o svatbě. Dějiny zámku Světlov sahají do středověku (přibližně rok 1480), kdy se však nejednalo o zámek ale o hrad. Jeho původní funkcí tehdy byla především obrana před nájezdy loupeživých hord z Uher. Název Světlov dostal možná také proto, že v případě nebezpečí se z takových hradů signalizoval oheň dále do vnitrozemí. Během staletí hrad často střídal majitele. V polovině 19. století byl hrad přestavěn na zámek ve stylu anglické tudorské gotiky. Velkou část 20. století sloužil zámek jako muzeum. V roce 2011 prošel zámek významnou rekonstrukcí, která byla dokončena teprve nedávno a tak byli Vanda a Dušan jedním z prvních párů, které byly v tomto novém zámku oddáni. Za zmínku samozřejmě ještě stojí zámeckého nádvoří, kolem kterého se rozkládá důkladě udržovaný zámecký park se vzrostlými stromy, který poskytuje dostatek stínu v horkých letních dnech a zároveň dokresluje příjemnou historickou atmosféru.
Místo konání svatby jsme si rozebrali 🙂 ale středobodem každé svatby jsou samozřejmě především snoubenci. V tomto případě se oba svými outfity perfektně sladili do bíle barvy což působilo elegantně i netradičně zároveň. Je vidět, že si Vanda a Dušan dobře rozumí a jejich svatba je jen podtržením harmonického vztahu. Vzhledem k tomu, že jejich sympatická křestní jména nepatří mezi ta úplně nejběžnější, vyhledal jsem si význam a historii těchto jmen. Vězte, že Vanda je jméno pocházející pravděpodobně z Polska a odvozené od řeky Vandalus. V případě, že by šlo o původ z němčiny – Wendel jedná se o označení znamenající “Polabská Slovanka”. No a křestní jméno Dušan je srbského původu a má se za to, že se jedná o zkrácenou formu jména Duchoslav. Starší se však jeví jméno Dušan, které se v historických pramenech objevuje už ve 13. století. Základem jména je buď duše nebo dech. Jako Dušan byl zkrátka kdysi asi označován ten, kdo měl silného ducha, odvahu apod.
V pohádkových prostorách zámku probíhala svatba od počátečních připrav až po samotný obřad. Ten proběhl ve velmi vznešeném a slavnostím duchu, čemuž vydatně pomáhal i zámek svými krásnými interiéry i exteriéry. Po slavnostním obědě jsme se rozjeli do okolí, které nabízí krásná venkovská zákoutí s výhledy do daleké krajiny. Focení bylo zábavné jak pro mě tak pro novomanžele. Určitě bylo znát, že jsme společně dva měsíce před svatbou absolvovali předsvatební focení. Vanda i Dušan byli uvolnění a přirození. Pózování před objektivem bylo nenucené a pohodové. Takové svatební focení je zkrátka odměnou i pro samotného fotografa.