Zasedací pořádek je dobré nepodcenit
Jak tvrdí známé pořekadlo, láska prochází žaludkem a i proto bývá svatební hostina nedílnou součástí každé svatby a má tedy i svá konkrétní pravidla. Pokud se rozhodneme svatební hostinu pojmout méně formálně například v podobě rautu či grilovací párty, důsledné dodržení některých pravidel automaticky odpadne. Jestliže ale zůstaneme u tradiční formy svatební hostiny, určitě se nevyhneme důkladnému naplánování jednotlivých aspektů společného stolování. Jak již nadpis napovídá, důležitým bodem příprav každé svatební hostiny je sestavení zasedacího pořádku. Stejně jako při sestavování seznamu svatebních hostů je i v tomto případě třeba dbát tradic a ustálených zvyklostí, aby se všichni hosté cítili dobře, zúčastněně a neodstrčeně.
Uspořádání stolů
Běžně zasedací pořádek svatební hostiny závisí na tvaru a uspořádání stolů. Můžeme očekávat uspořádání stolů ve tvaru písmene „T“, „I“ nebo „U“. Dále jsou možná i uspořádání ve tvaru geometrického kruhu či obdélníku. V anglosaském světě je rovněž oblíbené i sezení u několika kruhových stolů.
Kde kdo sedí?
Obecná poučka říká, že novomanželé (tedy nejdůležitější pár celé svatby) by měly v zasedacím pořádku zaujmout to nejčestnější místo. Takovým místem je často čelo stolu. Novomanželský pár sedí tak, že nevěsta je svému ženichu po pravici. Z každé strany novomanželů pak usedají jejich rodiče a to tak, že rodiče ženicha sedí vedle nevěsty a obdobně i nevěstiny rodiče sedí vedle ženicha. Ještě upřesním, že vedle ženicha sedí nevěstina matka a vedle ní nevěstin otec a naopak vedle nevěsty sedí otec ženicha a vedle něho ženichova matka. V tomto okamžiku to v psané podobě možná začíná být trošku nepřehledné, ale když si svatební zasedací pořádek začnete postupně psát a kreslit na papír, určitě se v tom neztratíte. Nyní nám tedy už u svatebního stolu sedí novomanželé a jejich rodiče. Kdo přichází dál? Čestná místa patří také svědkům, kteří usedají na místa vedle rodičů novomanželů. Ostatní hosté mají místa podle společenské významnosti, blíže k novomanželům sedí společensky významnější hosté. Děti obvykle sedí pohromadě na vzdálenějším konci svatební tabule. Připravené prostřené stoly je vždy dobré opatřit jmenovky, aby nikdo zbytečně nebloudil.
Problémy se zasedacím pořádkem
Občas se může stát, že v okamžiku, kdy pracně dokončíme sestavení svatebního zasedacího pořádku, objeví se na něm vedle sebe osoby, o kterých víme, že se vzájemně příliš nemusí nebo se dokonce vyloženě nesnáší. V takovém případě jdou všechny tradice a zvyklosti stranou a je třeba tyto lidi posadit jinak, aby svatební hostina proběhla v klidu a míru. Dále platí, že rodiny ženicha a nevěsty by nikdy neměly sedět odděleně u samostatných stolů. Vítáno je naopak promíchání osob tak, aby byla rodina nevěsty poblíž ženicha a naopak. Dochází tak k žádoucímu přátelskému setkání obou rodin.
Co říká etiketa
Zasedací pořádek u svatební hostiny řeší kromě tradic a starých zvyků také etiketa. Ta nám připomíná, že svatební stůl musí být pro všechny svatebčany pohodlně přístupný ze všech stran. To, že novomanželé u stolu zaujímají to nejvýznamnější místo, jsem již psal a tak je třeba ještě připomenout drobné pravidlo etikety, že vedle muže sedí vždy žena a naopak. Manželské páry by měly sedět odděleně, aby se hosté lépe poznali.
Pár tipů k dokonalé hostině i po ní
Během svatební hostiny by se měli všichni přítomní dobře bavit a vyhýbat se případným hádkám a sporům. Podle bontonu by pánové měli začít konverzaci s dámou, které sedí nebo stojí osamoceně. Ta by měla jejich snahu o komunikaci uvítat, ale zároveň nedělat mylné závěry o citové náklonosti dotyčného muže. Během večerního posvatebního veselí by dámy neměly zouvat střevíce z utancovaných nohou a pánové svlékat sako. Etiketa také pamatuje na soukromí novomanželů a dovoluje jim se nepozorovaně ztratit z probíhajících oslav. I svatební fotograf má potom dobré světlo a uspořádání potom má vliv na fotky