Hrad Špilberk stojí na stejnojmenném kopci v centru Brna a ze sebevědomé polohy významné historické dominanty láká turisty i snoubence toužící po romantické svatbě na hradě. Na Špilas, jak ho my brňáci důvěrně nazýváme, je vidět téměř ze všech míst Brna a je jeho neodmyslitelnou součástí. Známý moravský hrad Špilberk nechal postavit Přemysl Otakar II. v době, kdy byl ještě moravským markrabětem. Pro úplnost dodám, že právě tento Přemysl se stihnul ve 13. století také stát českým králem a stál u zrodu města na úplně jiném místě České republiky. Jednalo se tehdy o založení nynější jihočeské metropole – Českých Budějovic. Vraťme se však zpátky na Moravu. Založení hradu se odehrálo ve 13. století a tak se tehdy logicky jednalo o gotickou stavbu. Postupem času se však díky neustálým stavebním úpravám transformoval až na barokní hrad. Co se využití hradu týká, nejdříve sloužil jako sídlo moravský markrabat a vystřídalo se zde několik generací vládců. V šestnáctém století ale přišel úpadek a chátrání hradu, majitelé se střídali jak na běžícím pásu a nikomu se do nezbytných oprav nechtělo investovat. Pak ale přišla třicetiletá válka a hrad získal, jako bojová pevnost, nový smysl své existence. Díky němu se podařilo odrazit útočící Švédy, kteří byli ve výrazné početní přesile. Část hradu sloužila také jako vězení a později i kasárna. V polovině dvacátého století hrad nadobro opustil svůj vojenský účel a usídlilo se zde muzeum. Od té doby je toto místo kromě turismu a svateb, především centrem letního kulturního života..
Na tuto otázku existuje hned několik odpovědí a důvodů, které si postupně projdeme. Svatba na hradě je vznešená a maximálně důstojná varianta takového důležitého slavnostního obřadu a lidského momentu. Ne, že by svatba na radnici byla nuda, ale exkluzivita hradního prostředí je zřejmá a nepopiratelná. Některé nevěsty se zde snadno podvědomě vžívají do role princezen a dojde jim, že o takovém okamžiku touží od útlého dětství. Svatba na hradě je pak nejen šťastný ale i uspokojující životní okamžik. Pokud se z takového příjemného snění vrátíme zpátky na zem, můžeme racionálně promyslet i praktické aspekty svatby na Špilasu. Takovou důležitou záležitostí je samozřejmě svatební hostina. Provozovatelé hradu naštěstí mysleli na všechno a tak není problém domluvit uspořádání svatební hostiny přímo v historických prostorách. Hradní vinárna a restaurace je připravena potěšit i ty nejnáročnější hosty. Navíc se alespoň svatebčané nebudou muset složitě přesouvat nikam jinam přes půlku města a ještě užijí trochu oné zmíněné hradní atmosféry. Pro úplnost bych měl ještě uvést, že samotný svatební obřad je samozřejmě možné uspořádat i na několika místech venku. Pro tyto účely je nabízen tzv. Jihovýchodní bastion, Jižní terasa nebo Letní scéna s kapacitou až 200 osob. Místa je tedy dost a tak nemusíte řešit problémy, koho na svatbu pozvat, jak vyřešit zasedací pořádek apod. Takovou vlastností se rozhodně nemůže pochlubit každé svatební historické místo.
Osobně mám jako svatební fotograf brněnský Špilberk moc rád a doporučuji jej pro svatební i předsvatební romantické focení v Brně a okolí. Vždy, když mám možnost zde fotit a nebo jsem tu ve svém volném čase, úplně cítím tu úžasnou atmosféru kráčející historie. Taková místa dokážou nechat otisk nejen v lidské paměti, ale také na svatební fotografii. Když na Špilasu fotím svatbu, tak se vždycky snažím, tam kromě novomanželů a svatebčanů, dostat taky kus té „hradní“ atmosféry a středověkého nádechu. A co Vy? 🙂 Chystáte svatbu a přemýšlíte, jestli vsadit na hrad Špilberk? Z pozice rodinného a svatebního fotografa můžu toto místo s klidným svědomím doporučit. Výsledné fotky budou stát za to!