Svatba na Špilberku

Špilberk, historie hradu

Hrad Špilberk stojí na stejnojmenném kopci v centru Brna a ze sebevědomé polohy významné historické dominanty láká turisty i snoubence toužící po romantické svatbě na hradě. Na Špilas, jak ho my brňáci důvěrně nazýváme, je vidět téměř ze všech míst Brna a je jeho neodmyslitelnou součástí. Známý moravský hrad Špilberk nechal postavit Přemysl Otakar II. v době, kdy byl ještě moravským markrabětem. Pro úplnost dodám, že právě tento Přemysl se stihnul ve 13. století také stát českým králem a stál u zrodu města na úplně jiném místě České republiky. Jednalo se tehdy o založení nynější jihočeské metropole – Českých Budějovic. Vraťme se však zpátky na Moravu. Založení hradu se odehrálo ve 13. století a tak se tehdy logicky jednalo o gotickou stavbu. Postupem času se však díky neustálým stavebním úpravám transformoval až na barokní hrad. Co se využití hradu týká, nejdříve sloužil jako sídlo moravský markrabat a vystřídalo se zde několik generací vládců. V šestnáctém století ale přišel úpadek a chátrání hradu, majitelé se střídali jak na běžícím pásu a nikomu se do nezbytných oprav nechtělo investovat. Pak ale přišla třicetiletá válka a hrad získal, jako bojová pevnost, nový smysl své existence. Díky němu se podařilo odrazit útočící Švédy, kteří byli ve výrazné početní přesile. Část hradu sloužila také jako vězení a později i kasárna. V polovině dvacátého století hrad nadobro opustil svůj vojenský účel a usídlilo se zde muzeum. Od té doby je toto místo kromě turismu a svateb, především centrem letního kulturního života..

Proč uspořádat svatbu na hradě Špilberk?

Na tuto otázku existuje hned několik odpovědí a důvodů, které si postupně projdeme. Svatba na hradě je vznešená a maximálně důstojná varianta takového důležitého slavnostního obřadu a lidského momentu. Ne, že by svatba na radnici byla nuda, ale exkluzivita hradního prostředí je zřejmá a nepopiratelná. Některé nevěsty se zde snadno podvědomě vžívají do role princezen a dojde jim, že o takovém okamžiku touží od útlého dětství. Svatba na hradě je pak nejen šťastný ale i uspokojující životní okamžik. Pokud se z takového příjemného snění vrátíme zpátky na zem, můžeme racionálně promyslet i praktické aspekty svatby na Špilasu. Takovou důležitou záležitostí je samozřejmě svatební hostina. Provozovatelé hradu naštěstí mysleli na všechno a tak není problém domluvit uspořádání svatební hostiny přímo v historických prostorách. Hradní vinárna a restaurace je připravena potěšit i ty nejnáročnější hosty. Navíc se alespoň svatebčané nebudou muset složitě přesouvat nikam jinam přes půlku města a ještě užijí trochu oné zmíněné hradní atmosféry. Pro úplnost bych měl ještě uvést, že samotný svatební obřad je samozřejmě možné uspořádat i na několika místech venku. Pro tyto účely je nabízen tzv. Jihovýchodní bastion, Jižní terasa nebo Letní scéna s kapacitou až 200 osob. Místa je tedy dost a tak nemusíte řešit problémy, koho na svatbu pozvat, jak vyřešit zasedací pořádek apod. Takovou vlastností se rozhodně nemůže pochlubit každé svatební historické místo.

Svatební fotograf na Špilas! 😉

Osobně mám jako svatební fotograf brněnský Špilberk moc rád. Vždy, když mám možnost zde fotit a nebo jsem tu ve svém volném čase, úplně cítím tu úžasnou atmosféru kráčející historie. Taková místa dokážou nechat otisk nejen v lidské paměti, ale také na svatební fotografii. Když na Špilasu fotím svatbu, tak se vždycky snažím, tam kromě novomanželů a svatebčanů, dostat taky kus té „hradní“ atmosféry a středověkého nádechu. A co Vy? 🙂 Chystáte svatbu a přemýšlíte, jestli vsadit na hrad Špilberk? Z pozice svatebního fotografa můžu toto místo s klidným svědomím doporučit. Výsledné fotky budou stát za to!