Zdravím nejen všechny Brňáky a jihomoravské snoubence! 😉 Přináším další tip a užitečnou inspiraci na zajímavou svatební lokalitu – svatba Jihomoravský kraj. Dnes se podíváme do úplného centra druhého největšího města České republiky – Brna! S dovolením začnu otázkou… Dokážete si představit dokonalé místo na svatbu, které je tvořeno kombinací elegance, krásy a bohaté historie? Pokud navíc přidám ještě přízvisko skvost brněnské architektury, je jasné, že se jedná o Starou radnici v Brně.
No a kde přesně Starou radnici v Brně najdeme? Na začátku už jsem to tak trochu prozradil. Radnice se nachází v Radnické ulici v samém centru města, severně od Zelného trhu. Součástí radnice je 62 metrů vysoká věž, která návštěvníkům poskytuje krásný rozhled po celém Brně.
Za účelem pořádání svatebních obřadů je k dispozici hned několik různých sálů, jejichž pronájem není zas až tak drahý, jak by se dalo u takových úžasných historických prostor čekat. Každý sál nabízí vlastní originální a cenný interiér. Pokud se snoubenci rozhodnout využít Freskový sál radnice, bude se jejich svatební obřad konat v tom nejstarším sále celé této úchvatné stavby. Jedná se o nejhonosnější sál, který je na stěnách zdoben freskami z konce osmnáctého století. Jak jsem již předeslal, Freskový sál není jediným prostorem, kde se může obřad odehrávat. Najdeme zde také Křišťálový sál, který si své pojmenování zasloužil po hlavním taháku – velkých křišťálových lustrech. Ty dodávají prostoru maximální dojem vznešenosti a luxusu. V případě, že chystáte svatbu s menší počtem účastníků, může Vám svým prostorem posloužit Klenotnice. Ta patří mezi nejstarší sály v objektu, kde se navzdory času podařilo dochovat původní vnitřek s masivním kamenným žebrováním a krásnou klenbou. Ať už si pro Váš obřad vyberete jakýkoliv sál, určitě budete s celkovým dojmem spokojeni.
Pojďme si ale nyní říct něco o samotné historii Staré Brněnsnké radnice. První zmínky o této radnici sahají až do dávného středověku, konkrétně do 13. století, kdy se v roce 1243 objevuje v dochovaných písemnostech jako sídlo úřadu místního rychtáře. Postupem času se stavba rozšiřuje a dále roste její význam. V první polovině dvacátých let patnáctého století byla k radnici přistavěna budova s kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie, která byla vysvěcena roku 1423. Její zasvěcení bylo před rokem 1577 změněno na svatého Martina. V 16. století sloužila radnice, jako nejbezpečnější místo ve městě, k uchovávání zemských desek, což byly jakési záznamy o vlastnictví půdy. V tomto století také došlo k výstavbě průjezdu do dvora radnice. Při této příležitosti vznikl monumentální kamenný portál, který je již neodmyslitelnou ozdobou celé stavby. V roce 1729 došlo k výmalbě kaple Janem Jiřím Etgensem a také k celkovému zvětšení kaple, při josefinských reformách byla v roce 1784 zrušena, přepatrována a od roku 1785 využita jako kanceláře. Ve třicátých letech 20. století došlo k přemístění městské správy do nedaleké budovy Zemského domu na Dominikánském náměstí. Tím vznikla nová radnice a ta stávající dostala logicky přívlastek „stará“ radnice.
Možná jsem Vás výše uvedeným popisem Staré radnice trošku zlákal a třeba pomohl odpovědět na častou otázku „Kde v Brně uspořádat svatbu?“. Volbou Staré radnice rozhodně nešlápnete vedle. Samozřejmě záleží na Vašich osobních preferencích. Já takové místo posuzuji především jako svatební fotograf pro Brno. Fotografie z brněnské Staré radnice opravdu stojí za to a ve Vašem svatebním albu se budou krásně vyjímat.Pokud vás zajímají další místa z Jihomoravského kraje: